تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

فیوزها
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: چهارشنبه 24 فروردین 1390
فیوزها ٬ در كلیه تاسیسات الكتریكی برای جلوگیری از صدمه دیدن و معیوب شدن وسایل و نیز برای قطع كردن دستگاههای معیوب از شبكه كه بر اثر عوامل مختلف از قبیل نقصان عایق بندی ٬ ضعف استقامت الكتریكی یا مكانیكی و ازدیاد بیش از حد جریان مجاز وسایل حفاظتی ٬ به كار می روند . فیوزها باید به گونه ای انتخاب شوند كه در اثر اضافه بار یا اتصال كوتاه در كمترین زمان ممكن عمل كرده و مدار قسمت معیوب را قطع كنند.
فیوز یكی از ابزارها حفاظت در برابر اضافه جریان است . در فیوز عنصری وجود دارد كه در اثر عبور جریان ٬ مستقیما گرم و در صورت بیشتر شدن آن از یك مقدار از پیش تعیین شده ٬ كاملا ذوب می شود . فیوزی كه به طور مناسب انتخاب شده است باید پس از ذوب شدن عنصر مورد نظر ٬ مدار را به طور كلی قطع كرده ٬ قوس الكتریكی پدید آمده در لحظه ی قطع را از میان بردارد و سپس مدار را در شرایط باز با حضور ولتاژ نامی در پایانه هایش همچنان نگه دارد ( یعنی در دو سر عنصر فیوز ٬ قوس الكتریكی وجود نداشته باشد ).
انواع فیوز ها :
1-    تندكار : این فیوزها زمان قطع كمتری نسبت به فیوزهای كندكار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می شوند.
2-     كندكار : این نوع فیوزها در برابر عبور جریان بیش از حد واكنش ملایم تری از خود نشان می دهنئ و برق را دیر تر قطع می كنند . با این همه واكنش این فیوزها در برابر جریان اتصال كوتاه تقریبا لحظه ای است . از این فیوزها معمولا در به كار اندازی موتورهای الكتریكی استفاده می شود زیرا در بازه زمانی كوتاه ممكن است به موتور فشاری بیش از حد مجاز وارد شود كه باعث افزایش جریان مصرفی موتور گردد. این افزایش جریان مصرفی در مدت زمان كوتاه معمولا برای موتورها و سیمهای رابط خطرناك نیست . فیوزهای كندكار این امكان را برای ما می دهند كه یك كنترل كننده جریان برق و البته تا حد زیادی انعطاف پذیر داشته باشیم . البته برای حفاظت از موتورهای الكتریكی در برابر جریانهای غیر مجاز از دو فلزی ها ( بی متال ها ) و یا رله های كنترل بار الكترونیكی به عنوان مكمل فیوز كند كار نیز استفاده می شود .
" برای محافظت از وسایل الكتریكی و الكترونیكی و جلوگیری از عبور جریان بیش از حد مجاز از این دستگاهها ٬ از فیوز استفاده می شود امروزه تقریبا تمام مدارهای برقی خودروها توسط فیوزها محافظت می شوند . به عبارت ساده فیوز قسمت ضعیف مدار است . اگر جریان بیش از حد افزایش یابد این قسمت ضعیف قبل از همه می سوزد تا دستگاههای اصلی صدمه نبینند ."
انواع فیوزها از لحاظ ساختار :
1-    فیوزهای فشنگی
2-    اتوماتیك ( آلفا )
3-    مینیاتوری
4-    بكس
5-    كاردی ( تیغه ای )
6-    شیشه ای یا كارتیج
7-    فیوزهای فشار
فیوزهای فشنگی یا ذوب شونده :
برای نصب این فیوزها از یك پایه ی چینی و یك كلاهك چینی كه فیوز داخل آن جای می گیرد و پشت این كلاهك شیشه ای است ٬ استفاده می گردد . سیم حرارتی داخلی فیوز به ازای جریان به خصوصی در زمان معینی ذوب شده و سبب قطع مدار مربوط به آن می شود. فیوز ذوب شونده ی معمولی را فیوز فشنگی نیز می نامند .  سیم حرارتی آن در داخل برادهایی از سرامیك ٬ پودر چینی یا خاك نرم كوارتز همراه با ماسه قرار دارد و جرقه ی حاصل از قطع شدن سیم حرارتی را سریع خنك كرده و بلافاصله قطع می كند.این مواد همچنین باعث خنك شدن سیم ذوب شونده داخل فیوز می گردد تا هنگام عبور جریان سیم بیش از اندازه گرم نشود . این قسمت كه محفظه ای چینی یا در بعضی موارد شیشه ای است را فشنگ فیوز یا پاترون فیوز می نامند .
قطر انتهای فشنگ برای جریانهای مختلف تقسیم بندی شده است و برای اینكه انتهای فشنگ به پایه فیوز بخورد ٬ از قطعه واسطه ای به نام ته فشنگ استفاده می شود پس از قرار دادن فیوز كلاهك فیوز روی آن قرار گرفته و به پایه پیچ می شود .
قسمت دیگر این فیوزها پایه نام دارد كه اتصال شبكه به پیچ مربوط به ته آن بسته می شود و از سر آن كه محل بستن كلاهك همراه فیوز است ٬ جریان به طرف مصرف كننده هدایت می شود كه این فیوزها در دو نوع تندكار و كندكار ساخته می شوند.
فیوز اتوماتیك یا آلفا :
نوع دیگر فیوز ٬ فیوز خودكار است كه عبور جریان غیر مجاز از آن باعث قطع مدار می شود و می توان دوباره شستی آن را به داخل فشرد تا ارتباط برقرار شود . بعضی از فیوزهای خودكار دو عمل جریان زیاد و بار زیاد را در مدارها كنترل می كنند و پس از قطع شدن ٬ مدت كمی باید صبر كرد و دوباره با فشردن شستی مدار را وصل كرد . در این نوع فیوزها دو عنصر مغناطیسی و حرارتی وجود دارد كه قسمت مغناطیسی آن اتصال كوتاه یا همان جریان زیاد و قسمت حرارتی آن (بی متال ) بار زیاد ( افزایش تدریجی بار ) را قطع می كند. روی این فیوزها نیز همانند فیوزهای ذوب شونده ٬ جریان مجاز نوشته شده است .
فیوز مینیاتوری :
ساختمان آن همانند فیوزهای الفا یا اتوماتیك است اما دقیق تر از فیوزهای آلفا عمل می كنند . حسن فیوزهای منیاتوری در این است كه فضای كمتری می گیرند و می توان آنها را بغل هم به صورت ردیفی چید . این فیوزها هم به دو صورت تندكار و كند كار وجود دارند و از سه قسمت رله مغناطیسی ( رله جریان زیاد زمانی سریع ) ٬ رله حرارتی یا رله بی متال ( رله جریان زیاد تاخیری ) و كلید تشكیل شده است . این مجموعه را كلید موتوری می نامند.
از این كلید ها می توان در منازل استفاده كرد و قسمتهای مختلف ساختمان را از مسیر آنها تغذیه كرد تا چنانچه اشمالی در قسمتی از ساختمان بوجود آمد ٬ باعث قطع كامل جریان نشود . كلید مینیاتوری مورد استفاده در منازل ٬ در تابلوهای كوچك قرار می گیرند.
این كلید ها در دو نوع  L وGساخته می شوند . نوع L در مصارف روشنایی به كار می رود و تند كار هستند و نوع G  در راه اندازی وسایل موتوری مورد استفاده قرار می گیرند و كند كار هستند .
    فیوزهای ولتاژ پایین : مجافظت از تجهیزات الكتریكی با ولتاژ پایین نظیر كابل ها ٬ الكتروموتورها ٬ مصارف روشنایی و خانگی
    فیوزهای ولتاژ بالا : محافظت از ترانسفورماتورهای توزیع ٬ بانكهای خازنی ٬ الكتروموتورهای ولتاژ بالا
    فیوزهای محافظت از نیمه رساناها: حفاظت از تجهیزات الكتریكی با عناصر نیمه رسانا نظیر یو پی اس ها ٬ شارژرها ٬ اینورترها ٬ درایوها و راه اندازها و همچنین تجهیزات انرژی بادی و سولار
  ادامه مطلب | نظرات()