تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

علت بوجود آمدن اتصالی
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: پنجشنبه 25 فروردین 1390
به دو علت زیر اتصالی ها می توانند به وجود آیند:
الف – تاثیرات داخلی :
تاثیرات داخلی كه باعث خراب شدن و از بین رفتن دستگاهها یا خطوط انتقال وتوزیع می شود عبارتنداز : فاسد شدن قسمتهای عایق در یك مولد ٬ ترانسفورماتور ٬ خط ٬ كابل و غیره . این ضایعات ممكن است مربوط به عمر عایق ٬ عدم تنظیم صحیح ٬ عدم ساخت صحیح ٬ یا عدم نصب صحیح عایق باشد.
ب – تاثیرات خارجی :
تاثیرات خارجی شامل تاثیرات زیادی است از آن جمله رعد وبرق ٬ اضافه بار كه باعث به وجود آمدن حرارت شود ٬ برف و باران ٬ باد و طوفان ٬ شاخه ی درختان ٬ حیوانات و پرندگان ٬ سقوط اشیا و اشتباه در عملیات و خسارتهایی كه به وسیله ی مردم وارد می شود و غیره .

وقتی كه یك اتصالی در مداری رخ دهد ٬ جریان افزایش یافته و ولتاژ ( اختلاف پتانسیل ) نقصان پیدا می كند و افزایش جریان حرارت زیادی را به وجود آورده كه ممكن است منجر به آتش سوزی یا انفجار شود. اگر اتصالی به صورت جرقه باشد ممكن است خسارت زیادی به بار آورد. برای مثال اگر جرقه ای بر روی خط انتقال نیرو به وجود آمده و سریعا بر طرف نشود خط را سوزانده و باعث پاره شدن آن خواهد شد و در نتیجه سبب قطع برق برای مدت طولانی خواهد بود. نقصان ولتاژ كه در اثر یك اتصالی به وجود می آید برای دستگاههای الكتریكی بسیار زیان آور است كه اگر این ولتاژ ضعیف برای چند ثانیه ای ادامه داشته باشد ٬ موتورهای مشتركین از كار باز ایستاده ٬ دوران مولد های برق نامنظم و نامرتب خواهد شد پس در صورت قطع جریان شدید و ولتاژ ضعیف به سبب اتصالی در مدار می بایست به فوریت ٬ اتصالی كشف و برطرف گردد و جریان به حالت عادی باز گردانده شود.ب
اتصال سه فاز با هم شدیدترین نوع اتصال بوده و اتصال بین یك فاز و زمین خفیف ترین نوع اتصال است .
  ادامه مطلب | نظرات()