تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

كابلها و سر كابلها
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: سه شنبه 30 فروردین 1390
برای برق رسانی به نقاط مختلف از سیمها و كابلها استفاده می شود كه در ساختمان آنها فلزات هادی جهت حمل جریان برق به نقاط مورد نظر و عایق های مناسب به منظور جلوگیری از نشت جریان به نقاط دیگر به كار گرفته می شود یك هادی با روكش عایق ٬ سیم روكش دار یا سیم عایق دار نامیده می شود و در صورتی كه چند هادی عایق بندی  شده در داخل یك غلاف مشترك قرار گیرند ٬ این مجموعه كابل نامیده می شود از بین فلزاتی كه به عنوان هادی در ساختمان سیمها و كابلها مورد استفاده قرار می گیرند ٬ مس از همه معمول تر است و معمولا از مس با درجه خلوص بالاتر از 99.5 درصد استفاده می شود تا از فعل و انفعالات شیمیایی ناخالصی ها جلوگیری به عمل آید . مس علاوه بر داشتن مقاومت الكتریكی كم ( در حرارت 20 درجه سانتیگراد مقاومتی برابر 1.724 در 10 به توان 8- اهم بر متر در مقابل جریان مستقیم از خود نشان می دهد ) مس در مقابل اثرات جوی نیز مقاوم است و دارای استقامت مكانیكی مطلوبی می باشد و به سهولت می توان آن را به شكل دلخواه در آورد . فلز دیگری كه به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد آلومینیوم است كه مقاومت مخصوص آن 1.65 برابر مس است و وزن مخصوص آن سه برابر كمتر از مس می باشد و قیمت آن نیز كمتر است ٬ لیكن عوامل جوی به خصوص رطوبت روی آن تاثیر سوء نظیر خوردگی می گذارد و در اثر اكسید شدن آن اكسید آلومینیوم حاصل می شود كه جسمی عایق است . استحكام مكانیكی آلومینیوم و نرمش آن برای قبول اشكال درلخواه به خوبی مس نیست . و به این دلایل آلومینیوم كمتر مورد استفاده قرار می گیرد .
لیكن در سالهای اخیر به علت افزایش چشمگیر قیمت مس ٬ آلومینیوم مورد استفاده قرار گرفته است در خطوط انتقال هوایی به علت وزن و قیمت كمتر ٬ آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد و جهت استحكام مكانیكی این نوع سیمها به دور سیمهای فولادی پیچیده می شوند و یا آلیاژی از آلومینیوم و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد ٬  در سالهای اخیر برای رفع مشكلات ناشی از حساسیت آلومینیوم نسبت به عوامل جوی مانند رطوبت ٬ سیمهای آلومینیوم را به جدار نازكی از مس مجهز می كنند سیمها ٬ سیمها به سیمهای آلومینیومی با جدار مسی نام گرفته اند.
كا بلهای توزیع :
كلیه ی كابلها از دو قسمت مهم تشكیل شده اند كه هادی وظیفه هدایت جریان برق را دارد و عایق اطراف ان كه سبب می شود تا ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین صفر گردد.

عایق كردن هادی بسته به نوع مصرف از مواد مختلفی با ضخامت مختلف استفاده می شود كه مهمترین آنها كاغذ آغشته به روغن مخصوص ٬ مواد پلاستیكی P.V.C و دیگر مواد می باشند از آنجایی كه كابلهای زمینی اغلب تحت تاثیر فشارهای مكانیكی قرار دارند از نوارهای فلزی و نیز جهت جلوگیری از نفوذ آب از غلاف سربی در روی تمام نوارهای محافظ و عایق قرار دارد و برای محافظت این غلاف ها از لایه های قیرگونی استفاده می شود.
كابلها از نقطه نظر كاربرد به دو صورت مختلف ساخته می شود :
1- كابلهای مسطح
2- كابلهای غیر مسطح
كا بلهای مسطح :
كابلهای مسطح كابلهایی هستند كه برای تحمل ضربه ها – فشار و نفوذ رطوبت و سایر عوامل دارای نوارهایی از فولاد و یا غلاف های سربی می باشند.
كا بلهای غیر مسطح :
كابلهایی هستند كه فاقد مزایا و ساختمان كابلهای مسطح بوده و فقط از نقطه نظر الكتریكی عایق شده اند.
علائم مشخصه ی كابلها :
در استاندارد آلمانی كه در ایران معمول شده است ساختمان كابلها با حروف بزرگ مشخص می شوند در این روش:
    حرف اول جنس هادی را مشخص می كند ٬ N  علامت مس و NA علامت آلومینیوم است .
    حرف دوم عایق سیمها را مشخص می كند ٬ Y علامت پلاستیك و G علامت لاستیك است و در صورتی كه حرفی وجود نداشته باشد عایق كاغذی مد نظر است .
    قسمت بعد معین كننده نوع غلاف ٬ Y غلاف پلاستیكی ٬ K غلاف سربی ٬ KL غلاف آلومینیومی است .
    قسمت بعد مشخص كننده ی نوع زره ٬ B مشخص كننده ی سیمهای فولادی ٬ GB معین كننده ی سیم فولاد گالوانیزه است.
    بالاخره در قسمت آخر جنس روپوش خارجی را مشخص می كند و در آن ٬  A معین كننده ی الیاف گیاهی می باشد .
در ذیل علایم چند كابل ولتاژ ضعیف كه در برق رسانی مورد استفاده قرار می گیرد آمده است :
 
NYY    كابل با هادی مسی با عایق و غلاف پلاستیك.
NAYY     كابل با هادی آلومینیومی و عایق و غلاف پلاستیكی .
NGG    كابل با هادی مسی و با عایق و غلاف لاستیكی .
NAGG    كابل با هادی آلومینیومی و با عایق و غلاف لاستیكی
NYKB    كابل با هادی مسی و با عایق پلاستیكی و غلاف سربی و زره فولادی
NYYGB    كابل با هادی مسی و عایق پلاستیكی و غلاف پلاستیكی و زره فولاد گالوانیزه.
NKBA    كابل با هادی مسی و عایق كاغذی و غلاف سربی و زره فولادی و روپوش خارجی الیاف گیاهی

دسته بندی سر كابلها :
    سركابلهای حرارتی –  Heat Shrink
    سركابلهای سرد – Cold Shrink
    سركابلهای فشاری – Slip On
    سركابلهای Plug-in
سر كابلهای حرارتی :
سركابلهای حرارتی جهت اتصال كابلهای فشار قوی و متوسط به تجهیزات برقی استفاده می شود. كه به دو دسته تقسیم می شوند :
سر كابل فشار ضعیف ( تا ولتاژ 11kv )
سركابل فشار قوی ( تا ولتاژ  63kv )
در این نوع سر كابلها از روكش Heat Shrink كه اساسا از پلی اتیلن كراس لینك تهیه می شود استفاده شده و تا ولتاژ 63kv می توان از این نوع سركابلها استفاده كرد.
مزایا :
    به آسانی نصب می شود.
    از یك نوع سر كابل برای چندین سایز نزدیك به هم می توان استفاده كرد.
    تاریخ مصرف محدود ندارد.
    از پلیمر مقاوم به اشعه UV وآنتی تراك تهیه شده است كه در اثر تماس مستقیم با اشعه خورشید آسیب ندیده و مقاومت بسیار خوبی دارد.
سر كابلهای سرد :
در این سیستم روكش ها از پلیمر سیلیكون تهیه شده اند و بعد از تولید و كراس لینك شدن اكسپند شده روی یك فنر پلیمر قرار داده می شوند كه در موقع نصب روی كابل قرار گرفته و در اثر كشیدن فنر ٬ روكش روی كابل جمع شده و اب بندی می گردد.
مزایا :
    چندین سایز كابل با یك نوع سركابل پوشیده می شود.
    تاریخ مصرف محدود ندارد.
    به سرعت نصب شده و به بهره برداری می رسد.
    احتیاج به شعله تورچ و ابزار خاصی جهت نصب ندارد.
سركابهای فشاری ولتاژ بالا :
در ولتاژهای بسیار بالا هیچگونه عایق حرارتی، قدرت عایقی كافی برای كنترل میدانهای الكتریكی را ندارد. در تكنولوژی slip-on  تمام قسمتها از لاستیك سیلیكون با گرید بالا ساخته شده اند وهسته های كنترل كننده میدانهای الكتریكی كه مخروطی شكل هستند ، در داخل این روكشها جاسازی شده اند. این هسته ها از لحاظ شكل فضایی و ضخامت به دقت محاسبه شده اند تا اطمینان حاصل گردد كه هرگونه میدان الكتریكی در ولتاژهای بالا می تواند مهار شود.
این سركابلها احتیاج به نگهداری خاصی ندارد و در مقابل شرایط محیطی و آلودگی ها مقاوم است . سركابلهای تولید شده به طور صد در صد مورد آزمایش قرار می گیرند .
  ادامه مطلب | نظرات()