تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

پست های زمینی
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: جمعه 16 اردیبهشت 1390
یکی از تجهیزات اصلی پست های زمینی ترانسفورماتور است. هر پست توزیع زمینی علاوه برترانسفورماتور از چندین انشعاب و خط ورودی و خروجی تشکیل می شود. هر کدام از این قسمت ها مجهز به وسایلی است که برای انتقال، حفاظت، سنجش و فرمان لازم است، تمامی این وسایل در یک قسمت مشخص و محدودی در پست نصب می شوند که به آن تابلو می گویند.

انتخاب ظرفیت پست توزیع در ارتباط با طراحی و برنامه ریزی سیستم توزیع مورد نظر است. سطح ولتاژ پست های توزیع توسط ولتاژ های فوق توزیع و فیدرهای تغذیه کننده اولیه تعیین می شود. برای پست های کوچک توزیع شهری که برای مصارف نقاط مسکونی و مصارف عمومی مانند روشنایی بکار برده می شوند، پست با ظرفیت بین 50 تا 2500 kVA  احداث می شود.

   تابلوی فشار متوسط:
 عمل ورود و خروج فشار متوسط در پست های زمینی از طریق تابلو ها یا سوئیچگیر فشار متوسط انجام می گیرد. تابلو های فشار متوسط از سلولهای جداگانه ای برای مدارهای ورودی و خروجی و تغذیه ترانسفورماتور تشکیل یافته است. هر سلول دارای شینه های مسی مستقلی است که به هنگام نصب به یکدیگر متصل گردیده اند و امکان جدا سازی و اضافه یا کم کردن آنها نیز وجود دارد. این تابلو ها دارای جدار ضخیم فولادی بوده و مجهز به دریچه زیرین ورود برای نصب بست کابل و سرکابل هستند. این تابلو ها معمولا از نوع تابلو های قابل دسترس از جلو می باشند.

تقریبا تمامی پست های توزیع دارای سه سلول فشار قوی هستند:
·       سلول ورودی؛ از طریق کابل و سرکابل (که معمولا از نوع خشک می باشند) و سکسیونر فیدر پست فوق توزیع را که وظیفه تغذیه پست توزیع را برعهده دارد، به شینه متصل می کند.

·       سلول تغذیه ترانس؛ که از طریق سکسیونر  فیوزدار که عمل حفاظت ترانسفورماتوررا نیز انجام می دهد،  به  بوشینگ های ترانسفورماتور متصل است.

·       سلول خروجی؛ که برای ایجاد حلقه در شبکه فشار متوسط با یک پست زمینی دیگر در ارتباط است.

سکسیونر های پست های توزیع از نوع  غیر قابل قطع زیر بار هستند که به صورت دستی باز و بسته می شوند. در شکل زیر نمونه ای از این سکسیونرها نشان داده شده است.


   تابلو فشار ضعیف:
 توزیع برق فشار ضعیف شبکه مشترکین پست و همچنین تامین روشنایی عمومی معابر و خیابانها بعلاوه تغذیه روشنایی، پریز و هواکش داخل پست توسط تابلو های فشار ضعیف انجام می گیرد. این تابلو ها با توجه به ابعاد کمی که دارند هم می توانند از نوع تابلوهای قابل دسترس از پشت و یا قابل دسترس از جلو باشند.

تابلو فشار ضعیف پست های زمینی شامل بخش های زیر است:
·       سلول ورودی؛ انرژی الکتریکی را توسط کابل از ثانویه ترانسفورماتور می گیرد و شامل کلید اتوماتیک ورودی و دستگاه های اندازه گیری جریان و ولتاژ است.

·       سلول روشنایی معابر؛ شامل مدارهای خروجی روشنایی معابر و کنتور اندازه گیری آنها.

·     سلول های خروجی؛ شامل مدارهای خروجی مصرف کننده ها و مشترکین. تعداد سلول ها و مدارهای خروجی بر حسب ظرفیت ترانسفورماتور و نیاز محل می تواند تغییر کند.

هادی (شینه) خط ثانویه ترانسفورماتور (طرف فشار ضعیف) به صورت تسمه هایی  از جنس مس است که در داخل تابلو نصب می شود و نسبت به بدنه تابلو عایق است و قسمت ورودی و کلیه خروجی ها به این تسمه اتصال می یابند.


کلید اتوماتیک کلیدی است که با دست وصل می شود ولی بدون دخالت دست و در اثر پدید آمدن خطایی در شبکه قطع می شود. این کلید شامل قطع کننده های (رله) است که تجهیزات شبکه را در شرایط کار غیر عادی محافظت می کند.
  ادامه مطلب | نظرات()