تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

کابل خود نگهدار
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: شنبه 17 اردیبهشت 1390
علاوه بر سیم های هوایی و کابل ها ، مصرف کنندگان انرژی الکتریکی در کشورهای پیشرفته و هم چنین در ایران در طی چند سال اخیر شاهد روند رو به رشد استفاده از انواع خطوط هوائی عایق شده به نام  کابل خود نگهدار در شبکه های توزیع هوایی می باشند. از این سیستم کابل می توان بطور موقت یا دائم استفاده نمود . از نظر اجرایی و نگهداری، هزینه این سیستم بین سیستم هوایی با خطوط بدون عایق و سیستم کابل کشی زمینی می باشد. این سیستم در محل هایی که فضای لازم برای کابل کشی کم و یا گران می باشد مناسب است و عوامل دیگری که باعث برتری این سیستم بر سیستمهای هوایی می شود نصب و اجرای سریع و ساده، ایمنی و صورت ظاهری و کنترل زیست محیطی آن می باشد. می توان از این کابل ها بطور موقت نیز استفاده نمود تا اینکه شبکه دائمی  (زمینی یا هوایی ) منطقه مورد نظر آماده شود .  

علاوه بر موارد بالا این سیستم برای شرایط ذیل نیز مناسب است:
·       در مناطقی که لازم است شرایط زیست محیطی آن دست نخورده باقی بماند و یا اینکه تغییرات بوجود آمده در آن حداقل باشد .

·       برای دادن تغییرات در شبکه و یا توسعه آن.

·       برای خط ورودی و یا خروجی به پست ترانسفورماتور یا ایستگاهها، زیرا که با استفاده از این کابل نیازی به مقره های عایقی نمی باشد .

·       در مواردی که استفاده از خطوط با هادیهای لخت منجر به بروز حوادث گذرا می شود و یا اینکه رعایت حریم و سایر نکات فنی و ایمنی شبکه برق مقدور نیست، استفاده از کابلهای خود نگهدار هوایی راه حل منطقی است. از عمده ترین این موارد می توان به مسیرهایی اشاره نمود که دارای عرض کم بوده و یا در آنها موانعی از قبیل ردیف درختان وجود دارد .

 

کابلهای خود نگهدار دارای هادی آلومینیومی و عایق پلی اتیلن کراس لینک((XLPE می باشند و برای نصب این کابلها بر روی پایه ها به یک سیم نگهدارنده (messenger ) که سیم حمال نیز می گویند، نیاز است که جنس این سیم برای کابل های  20 کیلو ولت  از فولاد و برای کابلهای فشار ضعیف از آلیاژ آلومینیوم است. در کابل خودنگهدار فشار ضعیف از سیم نگهدارنده به عنوان سیم نول نیز استفاده میشود.

در طراحی خطوط با کابل های خودنگهدار در دو سطح ولتاژ فشار متوسط و فشار ضعیف به ترتیب سطح مقطع های زیر مورد نظر قرار گرفته است که این طراحی قابل تعمیم برای سطح مقطع های دیگر نیز می باشد.

سطح مقطع  65+120×3 میلیمتر مربع برای فشار متوسط و 70+25+95×3 برای فشار ضعیف که سیم نگهدارنده آنها به ترتیب 65 و 70 است و سطح مقطع 25 در فشار ضعیف برای سیستم روشنایی معابر استفاده می شود.

  سایر مزایای استفاده از این کابل ها عبارتند از:
·       هیچگونه خطری افراد و یا حیواناتی را که بطور تصادفی کابل را لمس می کنند تهدید نمی کند و مخصوصاً کابلهایی که بر روی دیوارها نصب می شوند.

·       آتش سوزیهای ناشی از اتصال کوتاه خیلی نادر می باشند .

·       احتمال افزایش اضافه ولتاژ ناشی از رعد و برق کم است.

·       جرقه های ناشی از اضافه ولتاژهای ضربه ای به ندرت اتفاق می افتد.

·       عایق در مقابل جو خیلی مقاوم است .

·       ساختمان کابل به نحوی است که خود میراکننده است.

·       ارتعاشات ناشی از باد و غیره از بین رفته (میراشونده) و لذا استفاده از اسپنهای بزرگتر ممکن است.

·       اضافه ولتاژهای ناشی از رعدو برق باعث بروز عیب و خرابی در کنتورهای مشترکین نمی شود.

·       از تیرهای (پایه های) سبکتر و کوتاهتری می توان استفاده نمود.

·       هزینه های اولیه این سیستم کمتر بوده زیرا که می توان با بالابردن مقاومت سیستم، کابلهای زیاد دیگری بر پایه های موجود نصب نمود.

·       در این سیستم می توان این سیستم کابلها را برروی ولتاژ  فشار متوسط و کابلهای مخابراتی نصب نمود.

·       حریم این کابلها کوچکتر است .

·       از این سیستم نمی توان (یا به سختی می توان) از الکتریسته بطور غیر مجاز استفاده نمود. (یعنی کاهش استفاده غیر مجاز از برق )

·       می توان یک یا چند هادی برای روشنایی خیابآنها را برکابل اصلی تاباند.
  ادامه مطلب | نظرات()