تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

ترانسفورماتورها
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: دوشنبه 22 فروردین 1390
ترانسفورماتورها را می توان با توجه به کاربرد و خصوصیات آنها به سه دسته کوچک ومتوسط و بزرگ دسته بندی کرد.ساختن ترانسفورماتورهای بزرگ و متوسط به دلیل مسائل حفاظتی وعایق بندی و امکانات موجود ٬ کار ساده ای نیست . ولی ترانسفورماتور های کوچک را می توان به راحتی بررسی و یا ساخت. برای ساختن ترانسفورماتورهای کوچک ٬ اجزای آن مانند ورقه آهن ٬ سیم و قرقره را به سادگی میتوان تهیه نمود.

  اجزای تشکیل دهنده ترانسفورماتور به شرح زیر است:
1)      هسته ترانسفورماتورها:
هسته ترانسفورماتور متشکل از ورقه های نازک است که سطح آنها با توجه به قدرت ترانسفورماتورها محاسبه می شود.برای کم کردن تلفات آهنی هسته نمی توان هسته ترانسفورماتور را به صورت یکپارچه ساخت. بلکه انها را به صورت ورقه های نازک فلزی که نسبت به یکدیگر عایق اند می سازند . این ورقه ها از آهن بدون پسماند با آلیاژی از سیلیسیم (حداکثر 4.5 درصد) که دارای قابیل هدایت الکتریکییو هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می شود . در اثر زیاد شدن مقدار سیلیسیم ٬ ورقه های دینام شکننده می شود . برای عایق کردن ورق های ترانسفورماتور ٬ قبلا از یک کاغذ نازک مخصوص که در یک سمت این ورقه چسبانده می شود استفاده می کردند اما امروزه بدین منظور در هنگام ساختن این ورقه ها یک لایه نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت 2 تا 20 میکرون به عنوان عایق روی آنها می مالند و با آنها روی ورقه ها می پوشانند . علاوه بر این ٬ از لاک مخصوص نیز برای عایق کردن یک طرف ورقه ها استفاده می شود . ورقه های ترانسفورماتور دارای یک ورقه عایق هستند . بنابراین در مواقع محاسبه سطح مقطع هسته باید سطح آهن خالص را منظور کرد .ورقه های ترانسفورماتور ها را به ضخامت 0.35 و 0.5 میلی متر و اندازه های استاندارد می سازند. باید دقت کرد که سطح عایق کاری شده ی ورقه های ترانسفورماتور همگی در یک جهت باشند ٬ علاوه بر این تا حد امکان نباید در داخل قرقره فضای خالی باقی بماند . لازم به ذکر است  ورقه ها با فشار داخل قرقره قرار گیرد تا از ارتعاش و صدا کردن آنها نیز جلوگیری شود.

2)      سیم پیچ ترانسفورماتورها:
معمولا برای سیم پیچ اولیه و ثانویه ترانسفورماتورها از هادی های مسی با عایق (روپوش) لاکی استفاده می شود. اینها با سطح مقطع گرد و اندازه های استاندارد وجود دارند و با قطر مشخص می شوند. در ترانسفورماتورهای پر قدرت از هادی های مسی که به صورت تسمه هستند استفاده می شوند و ابعاد این گونه هادی ها نیز استاندارد است . رنگ روکشها باید متفاوت باشند تا در ترانسفورماتورهای دارای چندین سیم پیچ ٬ به راحتی بتوان سر هر سیم پیچ را مشخص کرد . بعد از اتمام سیم پیچی یا تعمیر سیم پیچ های ترانسفورماتور باید آنها را با ولتاژ نامی خودشان برای کنترل و کسب اطمینان از سالم بودن عایق بدنه و سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه آزمایش کرد.

3)     قرقره ترانسفورماتورها:
 برای حفاظت و نگهداری سیم پیچ های ترانسفورماتور خصوصا در ترانسفورماتور های کوچک باید از قرقره استفاده نمود . جنس قرقره باید از مواد عایق باشد قرقره معمولا از کاغذ عایق سخت ٬ مواد ترموپلاستیک ٬ فیبرهای استخوانی ساخته می شوند.

نكات قابل توجه و مهم در نصب و قبل از راه اندازی :
1-     كنترل ضربه نگار . 
2-     كنترل فشار هوا .
3-     كنترل نقطه شبنم و اكسیژن .
4-     كنترل استقرار ترانسفورماتور بر روی فوندانسیون .
5-     كنترل تجهیزات جنبی ترانسفورماتور شامل بوشینگ ٬ سیستم خنك كننده ٬ رادیاتور ٬ فن ٬ پمپ ٬ كنسرواتور و ملحقات كنسرواتور .
6-     سیستم تنفسی .
7-     شیر اطمینان .
8-      ترمومترها شامل ترمومتر روغن ٬ كالیبره كردن ترمومتر ٬ ترمومتر سیم پیچ .
9-      تپ چنجر.
10-    رله بوخهلتس .

ترانسفورماتورهای توزیع :
 ترانسفورماتورهای توزیع یكی از قسمتهای اساسی شبكه ی توزیع انرژی الكتریكی محسوب می گردند . این ترانسفورماتورها در شبكه توزیع ایران با نسبت تبدیل 20000 ولت به 400 ولت می باشند . یعنی ولتاژ سیم پیچ اولیه (سیم پیچ فشار قوی ) 20000 ولت و ولتاژ سیم پیچ ثانویه ( سیم پیچ فشار ضعیف ) 400 ولت می باشد . "ترانسفورماتورهای توزیع به صورت هوایی وزمینی مورد استفاده قرار می گیرند . "

 ترانسفورماتورهای توزیع هوایی و زمینی :
معمولا ترانسفورماتور های تا ظرفیت 315 كیلو ولت آمپر به صورت هوایی و ترانسفورماتورهای با قدرت بیش از 315 كیلو ولت آمپر به صورت زمینی نصب می شوند .
ظرفیت های استاندارد ترانسفورماتورهای توزیع بر حسب كیلو ولت آمپر كه به صورت هوایی وزمینی نصب می شوند در جداول زیر آمده است.
*ظرفیت ترانسفورماتورهای توزیع هوایی بر حسب كیلو ولت آمپر*
 315 250 200 160 125 100 75 50 25 15  

*ظرفیت ترانسفورماتورهای توزیع زمینی بر حسب كیلو ولت آمپر*
2000 1600 1250 1000 800 630 500 400 

 تجهیزات ترانسفورماتورهای توزیع :
تجهیزات مربوط به ترانسفورماتورهای توزیع شامل تجهیزات حفاظت كننده ترانسفورماتور ٬ تپ چنجر ٬ و تابلوهای ورودی و خروجی و غیره می باشند.
تجهیزات ترانسفورماتورهای توزیع عبارتنداز :
1-     فیوز كات اوت
2-    برقگیر
3-    رله ی بوخهلتس
4-    سیستم ارت
5-    كلید كل
  ادامه مطلب | نظرات()