تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

فیوز كات اوت
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: سه شنبه 23 فروردین 1390
فیوز ترانسفورماتور كه اغلب كات اوت نامیده می شود یك المنت هست و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یك كلید ٬ باز می شود به آن كات اوت می گویند . فیوز كات اوت جهت حفاظت ترانسفورماتور در مقابل جریانهای زیاد احتمالی ناشی از اتصال كوتاه یا اضافه بار در شبكه فشار ضعیف و سیم پیچی های داخل ترانسفورماتور به كار می رود . در صورت عدم استفاده از فیوز كات اوت جریان بالای اضافه بار و جریان بسیار زیاد اتصال كوتاه از سیم پیچ های داخل ترانسفورماتور عبور كرده و با ایجاد گرمای فوق العاده باعث از بین رفتن عایق بندی سیم پیچ ها و درجه عایقی روغن می گردد در این صورت در اثر خسارت وارده ٬ ترانسفورماتور منهدم می گردد . كات اوت مثل یك كلید دستی برای اتصال ترانسفورماتور به خط 20 كیلو ولت قابل استفاده است و عمل قطع ووصل با پرچ انجام می گیرد. كات اوت ها دارای انواع گوناگون می باشند یكی محفظه ی مسدود كه خط را به آن می بندند و طوری ساخته شده كه به كراس آرام بسته می شود و دیگری نگهدارنده ی فیوز كه متحرك است و به آسانی المنت داخل آن و نیز خود آن قابل تعویض می باشد.

كات اوت های توزیع معمولا سه نوع هستند :
الف ) كات اوت مسدود
 ب ) كات اوت باز
ج ) كات اوت با المنت بدون محافظ ( یا روباز )

كات اوت هایی كه معمولا در برق ایران مصرف می گردند از نوع باز هستند از این رو به ساختمان آن اشاره می شود . كات اوتها شامل سه بخش پایه فیوز ٬ نگهدارنده فیوز ( لوله فیوز) و همچنین سیم فیوز یا المنت فیوز می باشد . المنت فیوز داخل یك لوله فیبری كه همان لوله فیوز هست قرار دارد . وقتی به دلیل اضافه بار جریان فیوز می سوزد  قوس الكتریكی حاصل به دیواره لوله ی فیبری برخورد كرده  و گازی را متصاعد می نماید كه قوس را به بیرون می فرستد . هرچه شدت جریان عبوری از فیوز بیشتر باشد گاز بیشتری از مواد دیواره ی لوله متصاعد می شود . ضمنا بعد از سوختن المنت ٬ لوله ی فیوز به بیرون آویزان می شود كه این برای سیمبان نشانه ی این هست كه المنت فیوز سوخته هست .
سیم یا المنت فیوز كات اوت شامل چهار قسمت هست:
1-     دكمه
 2-    ساق
 3-    المنت سا سیم ذوب شونده
 4-    سیم انتهایی " دكمه٬ ترمینال بالایی و سیم انتهایی ٬ ترمینال پایینی المنت را تشكیل می دهد ."

اندازه فیوز كات اوت و معیار انتخاب آن :
 در عمل معمولا ترانسفورماتورها را در برابر اضافه بارهای جزیی حفاظت نمی كنند زیرا باعث سوختن غیر ضروری فیوز و قطعی مكرر مدار می شود كه هر دوی اینها خوشایند نمی باشد . بنابراین معمول است كه فیوزها را با جریان نامی بالاتر از جریان نامی ترانسفورماتور انتخاب كنند . معمولا جریان نامی فیوز را 2 تا 3 برابر جریان نامی ترانسفورماتور در نظر می گیرند . جریانهای اتصال كوتاه چندین برابر جریان نامی می باشد بنابر این آمپر المنت فیوز كات اوت 2 تا 3 برابر جریان نامی ترانسفورماتور در نظر گرفته می شود.
  ادامه مطلب | نظرات()