تبلیغات
مجله مهندسی تكنولوژی برق
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0 | Electricity Engineering Technology Magazine
سلام ,خوش آمدید ...! امیدوارم از مطالب بهره كامل رو ببرید
Electricity Engineering Technology Magazine

برقگیرها
موضوع: سیستم توزیع انرژی الكتریكی | تاریخ ارسال: سه شنبه 23 فروردین 1390
كار برقگیر حفاظت ترانسفورماتورها در مقابل ولتاژهای اضافه است كه معمولا در زمان كلید زنی ویا صاعقه پدید می آید . ولتاژ الكتریكی برقگیر متناسب با بیشینه ولتاژی كه در فركانس 50 هرتز شبكه ممكن است پیدا شود انتخاب می شود كه این ولتاژ معمولا نباید از 1.15 تا 1.25 برابر ولتاژ نامی شبكه كمتر باشد. در زمان محاسبه ی برقگیرها باید بدترین و نامساعدترین حالت را كه در موقع اتصال كوتاه شدن یك فاز یا بالا رفتن ولتاژ یك فاز نسبت به زمین پیش می اید را در نظر گرفت و همچنین شدت صاعقه را كه در منطقه سابقه داشته را مدنظر داشت . برقگیرها باید در نزدیكترین نقطه به تجهیزات كه می خواهیم حفاظت شوند نصب گردد.

 انواع برقگیرها :
1)      برقگیر با مقاومت غیر خطی
2)      برقگیر آرماتور (میله ای یا شاخكی)
3)     برقگیر نوع جرقه ای
4)     برقگیر نوع لوله ای

 برقگیر با مقاومت غیر خطی :
در حال حاضر كلیه ترانسفورماتورهای 20000 ولت به 400 ولت در ایران توسط برقگیرهای با مقاومت غیر خطی محافظت می شوند . طریقه اتصال برقگیر به شبكه بدین صورت است كه هر فاز وارد برقگیر می شود و از ترمینال انتهایی برقگیر به زمین متصل می شود . پس بایستی در شبكه 20000 ولت به 380 ولت بایستی برای هر ترانسفورماتور از سه برقگیر استفاده نماییم . ساختمان برقگیر با مقاومت غیر خطی به طور مختصر به صورت زیر است : این نوع برقگیر از یك یا چند خازن سری همراه با یك یا چند مقاومت غیر خطی كه معمولا از كاربید سیلیسیم ساخته می شود تشكیل  شده استاین خازنها (فواصل هوایی) لازم است كه در حالت عادی كار سیستم از جریان الكتریكی به داخل برقگیر جلوگیری كند . زمانی كه ولتاژ سیستم به علتی بالا رود ٬ فواصل هوایی بین خازنها ٬ هادی شده و قوس الكتریكی در این فواصل ایجاد می شود و از آنجایی كه مقاومت غیر خطی در برابر موج جریان حاصل از ولتاژ مقاومتش كم شده است با عث عبور این امواج از داخل خود می شود . اما زمانی كه این موج ولتاژ از داخل برقگیر عبور كرد و ولتاژ به حالت عادی خود برگشت ٬ مقاومت غیر خطی به یك مقاومت خیلی بزرگ تبدیل می شود و جریان عبوری از داخل برقگیر به طور قابل ملاحظه ای كاهش می یابد این كم شدن جریان باعث می شود كه در فواصل هوایی قوس الكتریكی نا پایدار شده و در لحظه ای كه ولتاژ سیستم از صفر عبور می كند قوس الكتریكی به طور كامل قطع می شود لذا سیستم به حالت عادی خود بر می گردد و ترانسفورماتور به كار خود ادامه می دهد.
برقگیر آرماتور (میله ای یا شاخكی) :
یكی از ساده ترین و ارزانترین روش های حفاظتی در برابر ولتاژهای زیاد استفاده از برقگیرهای شاخكی می باشد . برقگیر میله ای یا همان آرماتور مقره عبوری یا بوشینگ ترانسفورماتور را از ولتاژهای زیاد حفاظت می كند . برقگیر آرماتور از دو میله ای فلزی شاخكی كه نسبت به هم دارای یك فاصله هوایی هست تشكیل می شود و در دو سر بوشینگ ترانسفورماتور نصب می شود و بدین ترتیب  قدری طول مقره های عبوری ترانسفورماتور را به طور مصنوعی قدری كوتاه می كند و در این صورت اگر به دلیلی ولتاژ شبكه زیاد شود تخلیه ی الكتریكی بین دو الكترود ایجاد می شود و چون الكترود پایینتر از ایزولاتور به بدنه ترانسفورماتور و بدنه ترانسفورماتور هم به زمین وصل هست موج جریان حاصل از صاعقه یا عوامل دیگر را به زمین منتقل می كند . در صورت عدم استفاده از برقگیر ٬ اضافه ولتاژ باعث ایجاد جرقه بین دو سر مقره عبوری ( بوشینگ ) شده و این جرقه منجر به سوزاندن سطح خارجی آن می شود .

برقگیر نوع جرقه ای :
 برقگیر نوع جرقه ای برقگیری هست كه ما بین سیم انتقال وانرژی و زمین تشكیل شده است . از دو گلوله در فاصله محاسبه شده كه به محض رسیدن موج سیار فشار قوی به نقطه ای از برقگیر كه بین این دو گلوله قرار دارد ٬ موجب جرقه می شود و بار الكتریكی به زمین منتقل می شود  . بزرگترین عیب این برقگیر ها تاخیر بسیار زیاد در ایجاد جرقه هست ( تخلیه الكتریكی ) ٬

برقگیر نوع لوله ای :
در مقایسه با نوع جرقه ای زمان بسیار كمتری در تخلیه الكتریكی دارد این نوع برقگیر را برقگیر نوع جرقه ی خاموش كننده دانست .
 " در اینجا این نكته قابل ذكر است كه كات اوت ٬ ترانسفورماتور را در برابر اضافه جریان و برقگیر ٬ ترانسفورماتور را در برابر اضافه ولتاژ حفاظت می كند." 

 كلید كل:
 آمپراژ این كلید ( كه درون تابلوی توزیع قرار دارد ) با توجه به جریان نامی طرف فشار ضعیف ترانس انتخاب می شود و تنظیم رله های آن بسته به ظرفیت ترانسفورماتور انجام می شود.
  ادامه مطلب | نظرات()